Egy manapság nagyon fontos témát érintek, ami szülőként már a top problémák között szerepel. A gyerekek szabadidejük egyre növekvő részét töltik a neten, ami számtalan lehetőséget kínál szórakozásra, a világ felfedezésére, új ismertségek kialakítására. De az egyedül böngészőknek veszélyforrást is rejt. Biztosan futottatok már bele olyanba, hogy a gyerek rákattintott valamire, amire nem kellett volna. A nagy kérdés, hogy a nem kívánt kattintást hogyan előzzük meg?
Mit tegyünk, hogy gyermekünk biztonságosan böngészhessen?
Elsősorban a szűrőprogramok fontosságáról ejtenék pár szót, hiszen ezek segítenek már eleve blokkolni olyan oldalakat, amiket nem szeretnénk, ha a gyermekünk megnyitna. Ez azért nagyon fontos a mai világban, mert kb 3-4 éves kortól már tabletet és okostelefont is adnak a gyerekek kezébe, nézze csak a mesét, addig is csend van alapon. Azzal nem számolnak ezek a szülők, hogy ilyenkor olyan tartalmak is gyermekük keze ügyébe akadhat, ami még nagyon nem neki való.

Több programot is ajánlok, ami ezeknek a szűrésében segíthet
- Internetes böngészőnk biztonsági beállításai: néhány alapvető szűrési lehetőséget itt is be tudunk állítani a biztonságos(abb) internetezés érdekében.
- Microsoft Windows – Szülői Felügyelet: Ezt maga az operációs rendszer tartalmazza. A Windows biztonsági beállításai alatt a Családi beállításokat választva igényünk szerint alakíthatjuk a szülői felügyeleti lehetőségeket.
- Vírusirtó programok szülői felügyelet funkciói: több ingyenes és fizetős vírusirtó program egyúttal gyermekvédelmi eszközöket is nyújt felhasználóinak.
- Norton Family: éves előfizetéssel igénybe vehető programcsomag, ami komplex védelmet nyújt a biztonságos és egészséges online szokások kialakításához.
Mit tudnak a szülői felügyelet programok?
Többféle lehetőséget kínálnak a piacon elérhető szoftverek és szolgáltatások. Érdemes tájékozódni, hogy a számunkra fontos funkciókat melyik szolgáltatás kínálja és mennyiért.
Általában az alábbiakra lehet számítani, amikor ilyen programot választunk
- A weboldalak fehér- és fekete listába rendezése, vagyis hozzáférés megadása a gyermek számára a kívánt oldalakhoz (fehér lista) és hozzáférés letiltása a számukra káros tartalmaktól (fekete lista).
- Beállítható, hogy bizonyos szoftvereket ne tudjon használni a gyermek.
- Megadható, hogy bizonyos alkalmazásokat csak szülői engedéllyel tölthessen le a gyermek.
- Képernyőidőt határozhatunk meg, amivel megszabhatjuk, hogy gyermekünk mennyi időt tölthet eszköze használatával.
- Beállíthatjuk az eszközkövetést, amivel pontosan látjuk az eszköz (és így jó esetben gyermekünk) tartózkodási helyét.
- Jelezhet a szoftver, ha a gyermek eszközének akkumulátor töltöttsége alacsony.
- A tracker blokkolási beállítás módot ad arra, hogy gátolja a weboldalakat, hogy kövessék és adatokat gyűjtsenek gyermekedről internetezés közben.
- Adatokat szolgáltathat arról, hogy gyermeked mire használja netezési idejét (milyen oldalakat keres fel, milyen keresőszavakat használ stb.).
Mire kell felhívnunk gyermekünk figyelmét az internetezéssel kapcsolatban?
Manapság mindennapos, hogy a gyermekünk az interneten lóg, leginkább okostelefonon. A legfontosabb, hogy nyíltan beszéljünk velük a világháló előnyeiről és veszélyeiről is, és közösen hozzuk meg a rájuk vonatkozó „netezési szabályokat”. Lehetőség szerint ne érezze úgy, hogy a meghozott szabályok számára hátrányos korlátozásokat tartalmaznak, mert ebben az esetben keresni fogják a szabályok megkerülésének lehetőségeit.

Néhány hasznos támpont, ami a védelmüket szolgálhatja
- Ne küldjön magáról képet idegeneknek
- Ne küldjön képet a lakás belsejéről
- Ne küldjön képet az értéktárgyakról
- Ne egyezzen bele találkozóba idegennel a szülei tudta/felügyelete nélkül
- Fontos tudatosítani, hogy vannak dolgok, amik veszélyesek, ami különbözik attól, hogy ki mennyire menő
- Ha megpróbálják rávenni valamire, arról mindenképp tudjanak a szülők, esetlegesen jelentsék is az esetet súlyosságától függően
- Ne töltsön fel másról engedély nélkül képet vagy videót
- Ne nyisson meg kéretlen, ismeretlen személytől származó emailt
- Ha interneten vásárol, kérje a szülő segítségét. Csak biztonságos/hivatalos oldalon adjunk meg számlaszámot vagy bankkártya számot
- Ne kommenteljen/posztoljon sértő dolgokat. Manapság a cégek az önéletrajz mellett egyből a Facebook és Instagram profilt ellenőrzik, de igaz lehet az az elit iskolákra is.
Youtube-on több videót is találhatunk, amik már megtörtént esetekről szólnak. Kriminológus beszél arról, hogyan kerüljük el a kellemetlen vagy veszélyes helyzeteket, ezekből párat érdemes együtt megnézni szeretteinkkel.
Például itt van egy korábbi, de még mindig aktuális videó:
Facebook: Többet tud (rólunk), mint gondolnánk
Vigyázzunk a gyermekeinkre, bíztassuk őket a biztonságos internetezésre és a legfontosabb, hogy ne sajnáljuk az időt, hogy ezekről beszéljünk velük!
Hasznos tanácsokat internet szolgáltatód is adhat. A TARR Kft-nél erre kiemelt figyelmet fordítanak. Több infót, segítséget és videókat itt találsz.
További cikkek Techvilág kategóriában.
További cikkek Tippek kategóriában.